Světelný senzor

sensorsvetlo smallTento modul je jedním ze dvou standardních modulů, které robotu umožňují vidět (druhým senzorem je senzor ultrazvukový). Světelný senzor umožňuje robotu rozlišovat nejen světlo a tmu, ale i měřit intenzitu odraženého světla. Díky tomu můžeme nejen měřit intenzitu světla v místnosti ale i rozpoznávat skupiny barev jednotlivých povrchů. Intenzita barevných odstínů i samotná intenzita světla je načítána v procentech.

Světelný senzor může porovnávat vnější intenzitu světla se svým vlastním procentuálním nastavením pomocí podmínek reprezentovaný znaménky ,,>" (větší) nebo ,,<" (menší).

Senzor je umístěn ve standardním krytu, stejně jako většina NXT senzorů proto, aby se mohly vzájemně na určitém místě zaměňovat. Senzor se připojuje do klasického portu určeného pro NXT senzory a používá standardní NXT kabel libovolné délky.

Otestování senzoru: Senzor je defaultně připojen na ,,Port 3". K otestování tohoto senzoru použijte „Port 3“ na kostce a zvolte „View > XXX > Port 3“. Na displeji řídící kostky pak můžeme sledovat hodnoty odraženého světla v závislosti na povrchu materiálů.

Důležité upozornění: Světelný senzor lze poměrně dobře využít v úlohách pohybujících se ve vyznačeném prostoru či sledujících stopu (černá čára). Pokud máte v učebně či doma dostatek prostoru, můžete dané území vyznačit černou izolační elektrikářskou páskou, kterou nalepíte na zem. Páska je poměrně odolná, dobře se udržuje a nevadí ji ani občasný pohyb osob přes její povrch. Vždy si ale ověřte, zda je páska dostatečně kontrastní vůči podkladu. Nejvíce problematické bývají zejména oblasti svárů, které může páska křížit.


Praktické využití

Světelný senzor můžeme použít jako měřič úrovně světla v místnosti a vyhodnocovat překročení předem nastavené intenzity světla. Jeho častější použití je ale v možnosti rozpoznávání barvy podkladu. Pomocí tohoto senzoru můžeme robota navigovat např. pomocí sledování barevné čáry umístěné na kontrastním pozadí. Toho je využíváno i v praxi, kde např. v automobilkách existují samostatně jezdící zásobovací roboti, jejichž účelem je zásobovat pracoviště materiálem. Aby trefili ze skladu na pracoviště, mají na zemi nakreslené vodící čáry, které sledují.

Poznámka: Někdy v sobě mají čáry i příměsi magnetického materiálu, díky kterým lze čáru přesněji sledovat podle detektoru magnetického pole. V tomto případě se pak nejedná o optické rozpoznávání vodící čáry.


Programování

Informace k programování tohoto senzoru naleznete v kurzu programování > Vstupní moduly > Světelný senzor.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.57 (7 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.