Rozšiřující modulu systému LEGO MINDSTORMS

Kromě základních modulů stavebnic NXT a Robolabs lze jednotlivě dokoupit i specializované senzory jiných firem, které rozšíří možnosti stavebnice LEGO. Mezi nejznámější výrobce přesných senzorů pro tento systém patří např. firmy HiTechnic, Mindsensors či Vernier. Oproti základním senzorům určeným pro široké využití veřejností však senzory oceníte až při tvorbě složitějších specializovaných úloh, jimiž může být např. robotický fotbal, nebo při realizaci fyzikálních pokusů.

 

Pro detailní informace o jednotlivých modulech klepněte na příslušný název v menu, nadpis článku či odkaz Celý článek...

 

Pozn.: Rozšiřujících modulů je celá řada. Bohužel není v našich i finančních silách všechny nakoupit a vyzkoušet, proto uvedeme pouze některé námi otestované. V současné době se nám podařilo dokoupit i další modulu, které budeme testovat a posléze Vám dáme k dispozici i jejich popis.

Slučovač tlakových senzorů

multiplexer small

NXT Multiplexor umožňuje zapojení až čtyř NXT Touch senzorů pouze na jeden senzorový port. NXT programovací prostředí pak může číst stavy jednotlivých tlačítek stejně jako jejich kombinace pouze pomocí jednoho příkazu případně bloku. Tento Lego prvek slouží například k tvorbě ovladače pro roboty.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (2 hodnocení)

Teplotní senzor

termo_small

Jak už název napovídá jedná se o senzor, který měří teplotu svého okolí pomocí teplotního čidla umístěného v dlouhém kovovém pouzdře. Senzor je schopen měřit teplotu v rozsahu -20°C až 120°C.

Senzor se připojuje pomocí NXT datového kabelu, ovšem na straně senzoru nejde odpojit. Není tudíž možné připojit k němu delší nebo kratší kabel. Jinak má stejný tvar jako všechny ostatní až na kovové čidlo.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.67 (3 hodnocení)

Kompasový senzor

kabel_small

LEGO NXT kompasový senzor obsahuje digitální kompas, který měří magnetické pole Země a vrací aktuální hodnotu azimutu. Výstupem senzoru je hodnota udaná ve stupních z rozsahu 0-359. Hodnota je zaokrouhlována na nejbližší celé číslo a je obnovována 100x za sekundu.

Senzor se připojuje ke klasickému NXT senzorovému portu běžným LEGO NXT kabelem a je opět, jako všechny senzory nové generace, ve stejném krytu lišícím se navenek jen popiskem. Ke komunikaci s kostkou využívá digitální komunikační protokol I2C.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (2 hodnocení)

Senzor zrychlení

sensoraccel_small

Senzor zrychlení dokáže měřit zrychlení ve třech osách X, Y, Z a to v rozsahu -2G až +2G. Každé G je rozděleno přibližně na dalších 200 dílků (částí). Hodnoty zrychlení senzor obnovuje přibližně 100x za sekundu. Díky zaznamenání zrychlení u každé ze tří os můžeme senzor použít také jako měřič náklonu. Senzor má tedy ve skutečnosti dvě funkce.

Jako obvykle se senzor kabelem připojuje do jednoho ze senzorových vstupních portů na NXT řídící kostce. Jeho tvar i uchycení je stejné jako ostatních senzorů, díky čemuž nebude problém při případné výměně senzorů v zapojení.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hodnocení)

Gyroskopický senzor

sensorgyro_small

Tento modul obsahuje jednoosý gyroskopický senzor, který detekuje rotační pohyb a vrací kostce hodnotu reprezentující rotaci vyjádřenou v počtu stupňů za sekundu. Senzor zvládá měřit rozsah ± 360° za sekundu.

Senzor se připojuje do klasického portu určeného pro NXT senzory a používá standardní NXT kabel libovolné délky. Rotace může být snímána a ze senzoru přečtena přibližně 300krát za sekundu.

Senzor je umístěn ve standardním krytu, stejně jako většina NXT senzorů proto, aby se mohli vzájemně na určitém místě zaměňovat. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (2 hodnocení)

Optický senzor měření vzdáleností

sensorEOPD_small

Senzor měření vzdáleností má na svém těle poněkud zvláštní a na první pohled nic neříkající zkratku. Její rozluštění nám však prozradí, na jakém principu senzor pracuje. EOPD senzor, neboli Electro Optical Proximity Detector, je elektrooptickým detektorem (měřičem) vzdálenosti, který k detekci vzdálenosti objektu používá světlo. Díky tomu dosahuje na krátkých vzdálenostech poměrně velké přesnosti.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hodnocení)

Infračervený míč

MS1005_ball_vel

Nová verze HiTechnic infračerveného elektronického míče (s označením IRB1005). Se čtyřmi funkčními módy je perfektní pro hraní fotbalu s roboty a nebo jako infračervená bóje, kterou vaši roboti mohou hledat a nebo na ni reagovat. Míč je velice dobře vyvážený a obsahuje 20 infračervených LED diod, které zaručují naprosté pokrytí signálu všemi směry. Tato verze míče také splňuje požadavky pro nový pulsně modulovaný mód, využívaný v soutěži Robocup Junior. Verze IRB1005 může být ale také přepnuta tak, aby operovala v nemodulovaném módu (tzn. žádné pulsy). Díky tomu pak navíc vyhoví i starším (stále ale platným) požadavkům pro využítí infračervených míčů při soutěži Robocup Junior.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.20 (5 hodnocení)

Infračervený vyhledávač

sensorIRseeker_small

Infračervený vyhledávač verze 2 pro LEGO NXT je multielementový infračervený senzor, který detekuje zdroj infračervených signálů, jimiž mohou být například Infračervený míč, televizní dálkové ovladače anebo jen sluneční paprsky. Poloha zdroje signálu je snímána několika vnitřními senzory a vrácena jako číslo segmentu (výseče) v níž se nachází nejsilnější signál.

Tento senzor byl primárně navržen pro soutěže robotů v hraní robotického fotbalu, a je proto pro toto užití ideální. Senzor verze 2 pracuje, stejně jako infračervený míč, který je v robotickém fotbalu využíván, ve dvou módech. První je modulovaný (AC) a druhý je nemodulovaný (DC).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.25 (4 hodnocení)

Barevný světelný senzor

sensorcolor small

Druhá verze senzoru rozlišujícího barvy vám umožňuje rozpoznat až 15 barev na mnohem větší vzdálenost než verze původní. Stačí tak senzor namířit na určitý povrch a on vám hned vrátí čislo barvy. Tato verze je oproti předchozí značně vylepšena a operuje pomocí bíle svítící LED diody, která osvítí povrch předmětu a analyzuje barevné spektrum světla, které se od povrchu odrazilo. Pomocí toho pak vrátí číslo barvy, která je podle jeho továrního nastavení nejblíže.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (3 hodnocení)