Ovládání jednotky

Ovládání řídící kostky LEGO Mindstorms lze provádět buďto přímo v menu řídící kostky či pomocí programu vytvořeného v programovacím prostředí, který má obvykle značně více možností. Specifickým způsobem je ovládání řídící jednotky přes mobilní telefon a jeho bluetooth rozhraní, které se hodí buďto pro názorné vysvětlení základních principů práce s motory a znázornění výsledné měřené hodnoty senzory nebo pro úlohy, jenž z důvodu lepší použitelnosti nemohou obsahovat kabely.

Pro detailní informace o programovacích jazycích a jiných možnostech ovládání klepněte na příslušný název v menu, nadpis článku či odkaz Celý článek...

Ovládání telefonem (FunkNXT)

Pokud máte k dispozici telefon s bluetooth a podporou Javy, můžete vyzkoušet blok NXT ovládat pomocí softwaru FunkNXT. Ten na obrazovce zobrazuje hodnoty senzorů (senzory je nutno mít připojené na správné vstupy) a pomocí kláves lze ovládat motory. Ovládání je možné ve dvou v nastavení přepínatelných režimech. Při prvním řídíte motory nezávisle  na sobě, ve druhém je řídíte synchronně což je velmi vhodné pro pojezd.

FunkNXT

Odkaz: http://www.meccabots.de/FunkNXT.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.67 (3 hodnocení)

NXC (NOT EXACTLY C)

NOT EXACTLY C je programovací jazyk pro Lego Mindstorms NXT využívající speciální programovací jazyk odvozený od jazyka C.

BrixC_botmag

Programovací jazyk:  upravený jazyk C
Obtížnost: středně pokročilý - pokročilý
Platforma: Windows, MAC OSX, Linux
Typ licence: Open Source
Domovská stránka: http://bricxcc.sourceforge.net/nbc/

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (3 hodnocení)

Ruční ovládání

Nejjednodušší možností, jak řídit systém LEGO Mindstorms NXT je využití primitivního blokového programu, který naleznete přímo v jeho menu. Bohužel takto vytvořený program může obsahovat pouze základní bloky a i vzhledem k maximálnímu rozsahu pěti příkazů brzy vyčerpáte jeho možnosti. Pokud si chcete ušetřit čas, tento krok přeskočíte a rovnou využijete jiné z programovacích prostředí vhodných pro začátečníky (např. NXT-G).

programLEGO

Programovací jazyk:  grafický
Obtížnost: absolutní nováček
Platforma: zabudován v „Řídící kostce LEGO"
Typ licence: komerční
Domovská stránka: http://mindstorms.lego.com

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 2.00 (1 hodnocení)

ROBOTC

RobotC je jazyk pro programování stavebnic LEGO Mindstorms NXT v jazyce C.

Programování je prováděno textovým zápisem příkazů jazyka C v kombinace s příkazy získávající informace ze senzorů a ovládající výstupní zařízení.

RobotC_botmag

Programovací jazyk:  C
Obtížnost: začátečník - pokročilý
Platforma: Windows
Typ licence: komerční
Domovská stránka: http://www.robotc.net

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.40 (5 hodnocení)

ROBOLAB

ROBOLAB je starší verzí programovací prostředí NXT-G vyvinutou pro LEGO RCX, předchůdce dnešního LEGA Mindstorms NXT. Programování je prováděno umístěním a propojováním jednotlivých bloků příslušné funkce (např. hodnoty senzorů, cykly, podmínky,...).

Přestože lze program využít nejen pro starší verzi RCX, ale i pro novou verzi NXT, nedoporučujeme ho vzhledem k jeho stáří a zastavenému vývoji nově pořizovat. Za stejné peníze totiž můžete pořídit novější a přívětivější programovací prostředí NXT-G.

Robolab botmag 

Programovací jazyk: grafický
Obtížnost: nováček - středně pokročilý
Platforma: Windows, MAC OSX
Typ licence: komerční
Domovská stránka: http://www.lego.com/eng/education/mindstorms/home.asp?pagename=robolab

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.50 (4 hodnocení)

NXT-G

NXT-G je základní grafické blokově orientované prostředí od firmy National Instruments pro programování Lego Mindstorms NXT. Díky sestavování programů pomocí jednoduchého propojení bloků je toto prostředí vhodné i pro začátečníky, pro které by bylo obtížné si zapamatovat názvy metod či pochopit případné další konstrukce programových jazyků.

printscreen nxt programming 

Programovací jazyk:  grafický
Obtížnost: nováček - středně pokročilý
Platforma: Windows, MAC OSX
Typ licence: komerční
Domovská stránka: http://mindstorms.lego.com

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (6 hodnocení)