KURZ: Základní výstupní moduly

Seznam článků kapitoly

  1. Motor a jeho pohyb
  2. Synchronizace pohybů dvou motorů
  3. Práce s displejem
  4. Zvukový výstup
  5. Světelné kostky

Úvod

Základní sadu robotických stavebnic Lego Mindstorm NXT a EV3 tvoří několik výstupních modulů sloužících k signalizaci různých jevů, které při programování nastanou. Asi nejpotřebnějším pro realizaci pohyblivých částí robotů je krokový motor. Pohání otáčivé části robotů či nápravy aut sestavených ze stavebnice. Robotická stavebnice EV3 navíc obsahuje lineární motor, který je vhodný zejména k pohánění ozubených kol a jiných převodových částí. Více o jejich funkci a práci s nimi v programovacích prostředích se dozvíte v článku Motor a jeho pohyb.

V závislosti na něm se v článku Synchronizace pohybu dvou motorů věnujeme možnostem programového využití spolupráce více motorů, čehož se využívá pro pohyb robota ve více směrech.

Hlavně během práce se senzory a také pro signalizaci různých jevů během programu budeme využívat funkci displeje jako výstupního zařízení. V článku Práce s displejem se dozvíte, jak se s displejem v programovacích prostředích pracuje a k čemu všemu se dá výstup na displej v programu využít.

Signalizace nebo zvukové výstrahy je možné realizovat pomocí zvukového výstupu řídící jednotky. Jeho ovládání je realizováno přes programovací prostředí. Možnostem práce se zvuky a tóny a jejich využití v programu se věnuje článek Zvukový výstup.

V posledním článku nazvaném Světelné kostky se věnujeme poslednímu z výstupních zařízení, které se využívá pro vnější signalizaci. Světelné kostky mohou díky barvám, které reprezentují, sloužit například jako světelná výstraha při různých úkonech, které robot vykonává. Jejich využití v programovacím prostředí EV3 již není možné. Robotická stavebnice EV3 ovšem přináší novou možnost vnější signalizace a to pomocí podsvícení tlačítek řídící jednotky, kterému se v této kapitole také věnujeme.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.