Teplotní senzor

termo_small

Jak už název napovídá jedná se o senzor, který měří teplotu svého okolí pomocí teplotního čidla umístěného v dlouhém kovovém pouzdře. Senzor je schopen měřit teplotu v rozsahu -20°C až 120°C.

Senzor se připojuje pomocí NXT datového kabelu, ovšem na straně senzoru nejde odpojit. Není tudíž možné připojit k němu delší nebo kratší kabel. Jinak má stejný tvar jako všechny ostatní až na kovové čidlo.

Programování

 


 

V prostředí Lego NXT Programming (NXT-G) se teplotní senzor ovládá pomocí bloku Temperature Sensor. Výhoda tohoto bloku je že je možné v něm nastavit zda bdue teplota měřena ve stupních Celsia a nebo stupních Farenheita. Nastavení bloku je vidět na obrázku zde:

Teplota

1. Nejprve je třeba jako u všech senzorů vybrat port, ke kterému je senzor připojen.

2. Ve druhé části nastavení je možné nastavit vnitřní podmínku senzoru. Lze jí nastavit pouze na teplotu větší a nebo menší než teplota zadaná.

3. V poslední části je pak možné vybrat zda chceme podmínku porovnávat a výstupní měřené hodnoty získávat ve stupních Celsia a nebo Farenheita.

 

Kromě ručního nastavení bloku můžeme po rozkliknutí pracovat přímo is  jeho vstupy a výstupy. Tyto jsou pak vidět na obrázku zde:

TeplotaBlock

1. Číslo portu, ke kterému je senzor připojen.

2. Hodnota, se kterou se porovnává naměřená teplota ve vnitřní podmínce.

3. Nastavení podmínky. (True-Větší,False-Menší)

4. Výsledná logická hodnota podmínky. (True/False)

5. Naměřená teplota ve stupních podle nastavení senzoru.

6. Naměřená teplota, která není zrpacovaná převodem. Čísla, která tento výstup vrací nejsou v žádných konkrétních jednotkách, ale odpovídají továrnímu nastavení senzoru.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.67 (3 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.