Barevný světelný senzor

sensorcolor small

Druhá verze senzoru rozlišujícího barvy vám umožňuje rozpoznat až 15 barev na mnohem větší vzdálenost než verze původní. Stačí tak senzor namířit na určitý povrch a on vám hned vrátí čislo barvy. Tato verze je oproti předchozí značně vylepšena a operuje pomocí bíle svítící LED diody, která osvítí povrch předmětu a analyzuje barevné spektrum světla, které se od povrchu odrazilo. Pomocí toho pak vrátí číslo barvy, která je podle jeho továrního nastavení nejblíže.

Při měření barev, by senzor měl být umístěn pár centrimetrů od povrchu a měl by být natočen pod úhlem, aby se zabránilo možnosti přímého odrazu zdrojového světla zpět do rozpoznávací optiky. Toto, by mohlo pak ovlivnit výsledek měření.

Senzor je v továrně nastaven tak, aby rozpoznával hlavně barvy, které firma LEGO hojně používá u svých stavebnic. Může vrácet čísla 0-17. Přičemž 0 je barva černá a 17 bílá. Zbylé barvy můžete vidět na obrázku na konci tohoto článku.

Modul je standardně připojen pomocí lego NXT kabelu a jeho obal je stejný jako u všech ostatních rozšiřujících modulů. Senzor pak snímá a vrací číslo nové barvy přibližně 100x za sekundu.

POZNÁMKA: Tento senzor musí být nakonfigurován pro frekvenci hlavní rozvodné elektrické sítě v zemi, kde se používá (u nás je to 50 Hz). Standardně, je totiž v továrně nakonfigurován na 60Hz a jiná frekvence ovlivňuje výsledky měření. Návod jak toho docílit naleznete zatím pouze zde.

Programování

 


 

V prostředí Lego NXT Programming (NXT-G) se tento senzor programuje pomocí bloku Color Sensor Block. Jeho nastavení je pak vidět na tomto obrázku:

Color

1. Jako vždy je nejprve třeba navolit port, ke kterému je senzor připojen.

2. Na tomto panelu nemůžete testovat zda je barva přímo určité hodnoty, můžete pouze zjistit zda je číslo barvy vně nebo mimo nastavený rozsah. Výsledek tohoto rozhodnutí vám pak blok vrátí na svém logickém výstupu.

Pokud však chcete se senzorem operovat více, máte možnost získat hodnoty přímo z výstupů bloku, které jsou znázorněny na následujícím obrázku a popsány dále.

ColorBlock

1. Číslo portu, na který je senzor připojen.

2. Spodní limit intervalu pro rozpoznávání barvy v podmínce.

3. Hodní limit intervalu pro rozpoznávání barvy v podmínce.

4. Výstup obsahující číslo rozpoznané barvy. (nejbližší barvu z diagramu na konci této stránky)

5. Relativní červená složka rozpoznané barvy.

6. Relativní zelená složka rozpoznané barvy.

7. Relativní modrá složka rozpoznané barvy.

8. Výsledek logiky, podle podmínky nastavené na panelu.

 

Tento senzor je primárně nastaven na rozpoznávání barev kostek stvebnice LEGO. Na následujícím obrázku jsou pak vidět čísla těmto barvám přiřazená.

StupniceColorSenzor

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (3 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.