Dotykový senzor

sensordotyk small

Tento modul funguje jako tlačítko vracející logickou hodnotu True / False (pravda / nepravda). Dotykovému senzoru můžeme přiřadit tři různé akce:

  • Pressed (zmáčknutí),
  • Released (uvolnění),
  • Bumped (zmáčknutí a opětovné uvolnění).

Senzor je umístěn ve standardním krytu, stejně jako většina NXT senzorů proto, aby se mohly vzájemně na určitém místě zaměňovat. Senzor se připojuje do klasického portu určeného pro NXT senzory a používá standardní NXT kabel libovolné délky.

Otestování senzoru: K otestování tohoto senzoru použijte „Port X“ na kostce a zvolte „View > XXX > Port X“. Na displeji řídící kostky pak můžeme sledovat aktuální stav senzoru.

Důležité upozornění: Přestože je senzor oficiálně nazýván jako tlakový, neumožňuje zjišťování jednotlivých úrovní tlaku. Rozlišuje pouze stav stisknuto, nestisknuto. Tato skutečnost dosti omezuje použití tohoto senzoru.

TIPY A TRIKY

Prodloužení a upravení tlačítka dotykového senzoru

Tlačítko senzoru je standardně vybaveno LEGO křížem, který umožňuje připojení tyčky a prodloužení senzoru. Na ten je možno přimontovat další plošku a zvětšit tak plochu dotykového senzoru.


Praktické využití

Dotykový senzor má širokou řadu využití. Může sloužit jako tlačítko pro spouštění či ovládání programu (zatáčení vlevo či vpravo, pohyb nahoru dolu, reset, ...) nebo též jako senzor doteku (náraz do překážky, koncové čidlo, zjištění přítomnosti objektu, ...).


Programování

Informace k programování tohoto senzoru naleznete v kurzu programování > Vstupní moduly > Dotykový senzor.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.17 (6 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.