Ultrazvukový senzor

ultrazvuksensor_smallUltrazvukový senzor je jedním ze dvou standardních modulů, které robotu umožňují vidět (druhým senzorem je senzor světelný). Díky "očím" může robot nejen hledat předměty, vyhýbat se překážkám, měřit vzdálenost ale i zaznamenávat pohyb. Vzdálenosti nejbližšího předmětu v maximálním rozsahu 0 do 255 cm můžeme zjišťovat buď v palcích nebo v centimetrech a to  s přesností ± 3 cm.

Ultrazvukový senzor využívá stejných principů jakých využívají netopýři pro orientaci v prostoru a zjištění potravy. Senzor vyšle akustickou vlnu o vysoké frekvenci (pro lidské ucho neslyšitelná) a počítá dobu za kterou se mu vlna odražená od nějakého předmětu vrátí. Z doby následně vypočítá vzdálenost. Čím blíže budou předměty, tím menší tato doba bude. Princip je obdobný ozvěně.

Vzdálenost zjištěnou senzorem můžeme programově procentuálně porovnávat pomocí podmínek reprezentovaný znaménky ,,>" (větší) nebo ,,<" (menší).

Otestování senzoru: Senzor je defaultně připojen na ,,Port 4". K otestování tohoto senzoru použijte „Port 4“ na kostce a zvolte „View > XXX > Port 3“. Na displeji řídící kostky sledujte změny hodnot vzdáleností.

Důležité upozornění: Pokud se nachází v jedné místnosti více než jeden ultrazvukový senzor, tak může docházet k vzájemnému rušení.

TIPY A TRIKY

Ultrazvukový senzor nejlépe získává data o předmětech velkých rozměrů. Předměty, které jsou vyrobené z měkkých materiálů a zaoblených tvarů (např. míče) a nebo předměty, které jsou příliš tenké nebo malé, hledá senzor obtížněji.


Praktické využití

Ultrazvukový senzor robotům poskytuje "oči". Díky tomu mohou např. samostatně odhalovat předem neočekávané překážky. Příkladem z praxe může být samočinně se pohybující vozík se zásobováním (nebo domácí vysavač). Pokud by vozík nebyl vybaven ultrazvukovým senzorem a my mu vstoupili do cesty, vozík by se nás pokusil přejet. Stejně tak by to dopadlo i s jinou překážkou. Pokud však vozík vybavíme ultrazvukovým senzorem, může snímat prostředí, které se před ním nachází a v případě překážky může buďto zastavit nebo jí objet.

Ultrazvukový senzor též umožňuje měření vzdáleností od překážky.


Programování

Informace k programování tohoto senzoru naleznete v kurzu programování > Vstupní moduly > Ultrazvukový senzor.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.43 (7 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.