Spojovací kabely NXT

kabel small2

Standardizované kabely jsou naprosto nezbytné pro jakoukoliv práci se stavebnicí LEGO Mindstorms NXT. Používají se k připojení všech modulů, senzorů a motorů k řídící kostce. V základní stavebnici se nachází sada sedmi těchto kabelů. Další rozšiřující sady se dají dokoupit.

Kabely se standardně vyrábějí ve třech délkách: 20, 35 a 50 cm. Speciálně lze objednat i sadu kabelů o délkách 12, 16, 70 a 90 cm.


Výroba vlastních kabelů 

Pokud vám kabely dodané ve stavebnici nevyhovují (kabely jsou velmi tuhé a často znesnadňují pohyb pohyblivých součástí) či se Vám nechce draze dokupovat celé sady od výrobce a nebo prostě potřebujete delší nebo kratší kabel máte možnost vyrobit si LEGO NXT kabely sami. Bohužel tato výroba není tak snadná a doporučil bych jí jen těm alespoň trochu zručným s dobře vybavenou dílnou.

kabel_rozdil

 

Jak je vidět na obrázku vlevo, koncovka LEGO kabelu má oproti standardnímu RJ12 telefonímu kabelu posunutou horní část, která slouží k přidržení kabelu v zásuvce. Výrobce uvádí že to je z důvodu bezpečnost, aby nešli kabely zaměnit. Jinak se tyto dva kabely nijak neliší. Pokud si tedy chceme vyrobit vlastní LEGO kabely máme dvě možnosti.

 

1. Koupit si konektory od výrobce

Ač to ze začátku nebylo možné tak v současné době prodává firma LEGO také tyto konektory zvlášť. Bohužel k tomu, aby si běžný uživatel mohl tímto způsobem kabel vyrobit musí vlastnit speciální krimpovací kleště, které mají zásuvku na upravený konektor. Jelikož ale kvůli pár kabelům nebudeme schánět drahé kleště můžeme si jednoduše upravit některé levné kleště, které jsou k dostání v jakémkoliv obchodě s počítači. Přesný popis úpravy zde nebudu uvádět, jelikož se mnohé kleště liší designem i konstrukcí. Obecným pravidlem však je že stačí vyříznout či vypilovat malý prostor u veršku konektoru tak, aby se tam LEGO konektor vešel místo RJ12 a nic tak nebránilo v jeho nacvaknutí.

 

2. Upravit si již nacvaknutý RJ12 kabel

Pokud si nechceme ničit kleště a nebo je nevlastníme vůbec můžeme jednoduše upravit konektory na již nacvaknutím RJ12 kabelu libovolné délky, která nám vyhovuje. Budeme k tomu potřebovat ostrý tenký řezný nástroj (nejlépe točivý), lepidlo (na plast, tzn. epoxidové či tavné), pilník a svěrák či svěrku.

V první řadě je třeba uříznout vršek konektoru tak jak je tomu na obrázku pomocí zkoseného řezu. K tomu je nejlepší řezný kotouč zasazený do vrtačky. Můžete zvolit i jiný způsob, jen se ujistěte, aby řez byl co nejtenčí. Kabel si předtím samozřejmě upněte, aby držel.

kabel_rez

 

Na dalším obrázku je pak vidět uříznutý vršek. Černou barvou jsem obtáhl okraje a červenou původní místo řezu. Tuto uříznutou vrchní část pak musíme po stranách opilovat protože jí budeme posouvat doleva a lepit ke zbytku konektoru tak, aby nám vzniknul stejný tvar jako má LEGO konektor.

kabel_vrsek

Jakmile je tato část po stranách upilována stačí ji už jen přilepit na správné místo a nechat zaschnout. Musíte ale nanést co nejmenší vrstvu lepidla, aby jste nezvětšili rozměry konektoru. Pokud používáte tavné lepidlo doporučuji konektor ve svěráku přiblížit k žárovce, aby vám lepidlo hned neztvrdlo a opatrně odstraňovat přebytky. Pokud jste u žárovky dost blízko a lepidlo je tudíš stále tekuté stačí zatlačit na spoj a vytlačený přebytek lepidla setřít. Dosáhnete tak velmi tenkého spoje.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.17 (6 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.