Zvukový senzor

sensorzvuk small

Tento mikrofonní modul funguje jako detektor intenzity zvuku. Intenzitu měří jak s decibelech (dB) a poskytuje i jejich procentuální vyjádření hlasitosti (dBA). Senzor zaznamenává jak hlasité, tak i poměrně tiché zvuky blížící se šumu v místnosti. Pro přiblížení 4-5% odpovídá tichu v obývacím pokoji, 5-10% odpovídá vzdálenému hovoru, 10-30% je hovor v blízkosti senzoru (1m), 30-100% odpovídá hlučnosti v prostředí s hlasitou hudbou.

Hodnotu zjištěnou zvukovým senzorem může programově porovnávat s vlastním procentuálním nastavením pomocí podmínek reprezentovaný znaménky ">" (větší) nebo "<" (menší).

 

Režimy:

  • dB – vyjádření hlasitosti všech snímaných zvuků (včetně vysokých anebo nízkých frekvencí, které lidské ucho neslyší) v decibelech.
  • dBA – procentuální vyjádření hlasitosti zvuků, slyšitelné lidským uchem. Zvukový senzor měří akustický tlak do úrovně přibližně 90 dB (100%), což odpovídá hluku běžící sekačky na trávu.

Senzor je umístěn ve standardním krytu, stejně jako většina NXT senzorů proto, aby se mohly vzájemně na určitém místě zaměňovat. Senzor se připojuje do klasického portu určeného pro NXT senzory a používá standardní NXT kabel libovolné délky.

Otestování senzoru: Senzor je defaultně připojen na ,,Port 2". K otestování tohoto senzoru použijte „Port 3“ na kostce a zvolte „View > XXX > Port 2“. Mluvte na mikrofon (zvukový senzor) a sledujte změny měřených hodnot na display NXT kostky.


Praktické využití

Zvukový senzor nalezne své uplatnění i v praktickém použití. Nejčastějším způsobem vloupání se do obchodů je rozbití výlohy předmětem. Při tom však vzniká hluk, který může senzor zachytit. Analýza zvuku je tak jednou z doplňkových činností mnoha moderních bezpečnostních zařízení.

Měření intenzity zvuku prostředí lze vhodně zanést do grafu pomocí nástroje NXT Data Logging.


Programování

Informace k programování tohoto senzoru naleznete v kurzu programování > Vstupní moduly > Zvukový senzor.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.29 (7 hodnocení)

Nemáte oprávnění přidat komentář.
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé, kteří neporušují pravidla diskuze.