3. Robot ve městě

Dnes využijeme robota sestaveného v předchozí hodině. Vaším úkolem bude zajistit úspěšný průjezd robota městem na základě dílčích úkolů uvedených níže.

3.1 Město, ve kterém robot žije

Na obrázku vidíte mapu města, ve kterém se budete s robotem pohybovat.

Vaším úkolem je prostřednictvím programu pomoci robotovi, aby se krok po kroku přemisťoval z jednoho místa na druhé. Schéma města již máte ve třídě.

Jednotlivé úkoly, najdete o něco níže. Zobrazí se vám vždy po kliknutí na příslušný blok.

A - 🗺️ Cesta do nemocnice

Robot začíná svou cestu z domova (H). Zařiďte, aby dojel na křižovatku hlavní ulice a ulice vedoucí k nemocnici (A). Zde totiž zjistí, jak se dostat k nemocnici, kde chce navštívit nemocného kamaráda.

B - 🏥 Odbočení k nemocnici

Do ulice, kde se nemocnice nachází, se dostanete tak, že zabočíte vlevo.
Zatočte o 90° a dojeďte k nemocnici (B).

C - 🅿️ Hledání parkoviště

Při projíždění ulicí nebylo možné nikde zaparkovat. Před nemocnicí je jen jedno velmi malé parkovací místo. Objeďte dokola celý areál nemocnice, třeba se vám místo k parkování podaří najít. Pokud ne, zaparkujte na místě C.

💡 TIP pro řešení: Možná jste si všimli, že během tohoto pohybu se některé kroky opakují. Pro řešení úloh, ve kterých se některá část opakuje, je možné využít blok Loop, který naleznete v oranžové záložce galerie. Do jeho těla se umístí část programu, která se opakuje, a určí se, kolikrát má opakování proběhnout.

D - 📰 Do trafiky pro noviny

V nemocnici jste navštívili robotova kamaráda, kterému se již daří o mnoho lépe. Nyní si zajeďte koupit noviny do blízké trafiky (D) na rohu ulice, kde robot bydlí.

E - 💳 Do bankomatu pro peníze

V novinách se robot dočetl, že dnes večer hraje jeho oblíbený fotbalový tým FC Robotics. Bohužel nemá ale dostatek peněz na lístek. Zajeďte tedy do bankomatu pro peníze. Bankomat je těsně před velkým kruhovým objezdem (E).

F - ⚽ Cesta na stadion

Nyní už má robot dostatek peněz pro zakoupení lístku na fotbal. Zařiďte, aby dojel na parkoviště před fotbalovým stadiónem (F), kde si v pokladně může lístek koupit.

G - 🛒 Nákup v supermarketu

Je již pozdě odpoledne. Než ale bude moci robot vyrazit zpátky domů, je potřeba zajet ještě na nákup. Supermarket je na druhém konci města (G). Zařiďte, aby tam robot dojel co nejrychleji a co nejkratší cestou, protože provoz ve městě je nyní velmi hustý.

H - 🏡 Konečně domů

Den byl velice náročný. Robot už je unavený, je tedy načase vyrazit zpátky domů. Zařiďte, aby robot dojel ze supermarketu bezpečně domů a zacouval do garáže.

🙋🏻 3.2 Zbyla Vám ještě chvilka času?

Vymyslete vlastní trasu městem a naprogramujte ji.