Robot ve městě

Dnes využijeme robota sestaveného v předchozí hodině. Vaším úkolem bude zajistit úspěšné projetí robota městem na základě dílčích úkolů uvedených níže.

3.1 Město, ve kterém robot žije

Na obrázku vidíte mapu města, ve kterém se budete s robotem pohybovat.

Vaším úkolem je krok po kroku dostávat robota z jednoho místa na druhé. Schéma města vám zvýraznil/a vyučující přímo ve třídě.

Jednotlivé úkoly, které budete řešit, najdete o něco níže. Zobrazí se vám vždy po kliknutí na příslušný blok.

A - 🗺️ Cesta do nemocnice

Zařiďte, aby robot dojel na křižovatku hlavní ulice a ulice k nemocnici (A). Zde totiž zjistí, jak se dostat k nemocnici, kde chce navštívit nemocného kamaráda.

B - 🏥 Odbočení k nemocnici

Do ulice k nemocnici se dostanete tak, že zabočíte vlevo. Zatočte o 90° a dojeďte k nemocnici.

C - 🅿️ Hledání parkoviště

Při projíždění ulicí nebylo nikde možné zaparkovat. Před nemocnicí je jen jedno velmi malé parkovací místo. Objeďte dokola celý areál nemocnice, třeba se vám místo k parkování podaří najít. Pokud ne, zaparkujte na místě označeném C.

💡 TIP pro řešení: Možná jste si všimli, že během tohoto pohybu se některé kroky opakují. Pro řešení úloh, kde se některá část opakuje, je možné využít blok Loop, který naleznete v oranžové záložce. Do jeho těla se umístí část programu, která se opakuje a určí se, kolikrát má opakování proběhnout.

D - 📰 Do trafiky pro noviny

Navštívili jste robotova kamaráda v nemocnici, kterému se již daří o mnoho lépe. Nyní si zajeďte koupit noviny do blízké trafiky na rohu ulice, kde robot bydlí.

E - 💳 Do bankomatu pro peníze

V novinách se robot dočetl, že dnes večer hraje jeho oblíbený fotbalový tým FC Robotics. Bohužel ale nemá dostatek peněz pro zakoupení lístku. Zajeďte tedy bankomatu pro peníze. Bankomat je těsně před velkým kruhovým objezdem.

F - ⚽ Cesta na stadion

Nyní už má robot dostatek peněz pro zakoupení lístku na fotbal. Zařiďte, aby dojel na parkoviště před fotbalovým stadiónem, kde si může lístek v pokladně koupit.

G - 🛒 Nákup v supermarketu

Je již pozdě odpoledne. Než ale bude moci robot vyrazit zpátky domů, je potřeba ještě zajet na nákup. Supermarket je na druhém konci města. Zařiďte, aby tam robot dojel co nejrychleji a co nejkratší cestou, protože provoz ve městě je nyní velmi hustý.

H - 🏡 Konečně domů

Den byl velice náročný. Robot je již unavený, je tedy načase vyrazit zpátky domů. Zařiďte, aby robot ze supermarketu dojel bezpečně domů a zacouval do garáže.

🙋🏻 3.3 Zbyla Vám ještě chvilka času?

Vymyslete vlastní trasu městem a trasu naprogramujte.