KURZ: Základní vstupní moduly

  • Vytisknout

Seznam článků kapitoly

  1. Ultrazvukový senzor
  2. Zvukový senzor
  3. Světelný senzor
  4. Dotykový senzor

Úvod

Chování robota neovlivňuje pouze program, ale také některé ze vstupních modulů v podobě senzorů. Pomocí snímání hodnot ze svého okolí v kombinaci s programem je poté možné řídit robotův pohyb.

V úvodním článku s názvem Ultrazvukový senzor je popsán první z nich. Tento senzor je někdy také nazýván oči robota. Pomocí vysílání vysokofrekvenční akustické vlny totiž dokáže rozeznat, jestli v blízkosti robota není nějaká překážka.

Reagovat na zvukové podněty ze svého okolí nebo orientovat se na základě intenzity zvuku se robot dokáže pomocí zvukového senzoru. Jeho využití při programování a práci s ním v obou programovacích prostředích popisuje článek Zvukový senzor.

Světelný senzor, který je popsaný ve stejnojmenném článku, funguje na podobném principu jako zvukový. Reaguje ovšem místo zvuku na intenzitu světla ve svém okolí. S jeho pomocí tak můžeme například docílit toho, že se robot bude pohybovat po vytyčené dráze na základě orientace podle barvy podkladu.

Posledním ze skupiny základních vstupních senzorů je dotykový senzor. V některých případech se také můžeme setkat s názvem tlakový senzor či tlačítko. Jediná možnost snímání je stiskem či uvolněním tlačítka na jeho čelní straně. Možnosti práce s ním a jeho použití v programu se dozvíte v článku Dotykový senzor.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 2.67 (3 hodnocení)